Mediacja to polubowna i pozasądowa metoda rozwiązywania sporów, w której profesjonalny, niezależny i bezstronny mediator pomaga stronom w komunikacji, określeniu interesów oraz wypracowaniu satysfakcjonującego porozumienia.

Mediacje są szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorców, dla których uzyskanie zaspokojenia po kilku latach procesu pozbawione jest często jakiegokolwiek znaczenia gospodarczego, a wręcz doprowadzić może do upadłości.

Mediator udziela pomocy poprzez podejmowanie próby ustalenia wspólnych celów, odnowienie komunikacji i opracowanie wspólnie satysfakcjonującej propozycji ugody. W ten sposób mediator może dyskretnie odciągnąć uwagę stron od ich praw i obowiązków i sprawić, aby skupili się w zamian na analizowaniu swoich potrzeb i interesów, przechodząc z pozycji konfliktu do pozycji, w której będą mogli zawrzeć „sojusz”.

Zalety mediacji:

  • szybkość,
  • niskie koszty,
  • poufność,
  • dobrowolność (zawsze można odstąpić),
  • obustronne korzyści,
  • poczucie bezpieczeństwa (nie jest konieczny bezpośredni kontakt między stronami),
  • dostępność (dopóki nie zapadnie wyrok można wejść na drogę mediacji w dowolnej fazie sporu).

Mediator Marta Kamińska

Mediacje prowadzi Marta Kamińska wpisana na listę stałych mediatorów sądowych przy Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze.

Prowadzi mediacje sądowe, pozasądowe oraz świadczy pomoc w rozwiązywaniu konfliktów. Uczestniczy też w konferencjach związanych z mediacją i arbitrażem oraz ogólnopolskich szkoleniach dla mediatorów.

Zadzwoń i umów konsultację

Odwiedź naszą kancelarię

ul. Kupiecka 56/3,
65-058 Zielona Góra

mediator Marta Kamińska

Jak sprawa trafia do mediacji?

Mediacja może być prowadzona przed wniesieniem sprawy do sądu (mediacja pozasądowa), albo po wszczęciu postępowania – na podstawie postanowienia sądu.
W każdym przypadku warunkiem prowadzenia mediacji jest zgoda stron.
Każda ze stron może złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji na każdym etapie postępowania sądowego lub samodzielnie może zgłosić się do mediatora celem wszczęcia mediacji.

Jak długo może trwać mediacja?

Postępowanie mediacyjne, do którego doszło na podstawie postanowienia sądu nie powinno trwać dłużej niż trzy miesiące. Na zgodny wniosek stron lub z innych ważnych powodów termin ten może zostać przedłużony, jeżeli będzie to sprzyjać ugodowemu załatwieniu sprawy.

Jak przebiega mediacja?

Po otrzymaniu postanowienia sądu, mediator kontaktuje się ze stronami, ustalając termin i wskazując miejsce spotkania.
W przypadku mediacji pozasądowej mediator ustala dogodny termin spotkania dla obu stron.
Mediator wyjaśnia zasady i cele postępowania mediacyjnego oraz pyta, czy strony wyrażają zgodę na mediację. Mediacja jest rozmową stron w obecności mediatora.
Mogą się także odbywać indywidualne spotkania mediatora z każdą ze stron.
Strony mogą zrezygnować z udziału w mediacji na każdym etapie postępowania mediacyjnego.
Mediator nie może udostępniać informacji z mediacji osobom trzecim.
Protokół z mediacji nie zawiera żadnych ocen ani stanowisk stron.
Mediator nie może być świadkiem co do faktów, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji, chyba że strony zwolnią go z obowiązku zachowania tajemnicy mediacji.

W jaki sposób może zakończyć się mediacja?

Mediacja może zakończyć się zawarciem wspólnie wypracowanej ugody, którą podpisują strony. Jeżeli strony zawarły ugodę przed mediatorem, ugodę zamieszcza się w protokole albo załącza się do niego.
W razie mediacji ze skierowania sądu oraz w przypadku mediacji pozasądowej i wystąpienia przez stronę do sądu z wnioskiem o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem, mediator składa protokół w sądzie.
Zatwierdzona przez sąd ugoda ma moc prawną ugody zawartej przed sądem i kończy postępowanie.
Sąd nie zatwierdzi ugody, w całości lub części, jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności.
Jeśli ugoda, której nadano klauzulę wykonalności nie została wykonana, można skierować jej wykonanie do egzekucji komorniczej.

W przypadku braku ugody, strony mogą dochodzić dalej swoich praw w postępowaniu sądowym.

W Kancelarii

  • znajdziesz porady jak rozpocząć mediację,
  • uzyskasz informacje o procedurach mediacyjnych,
  • dowiesz się ile to kosztuje,
  • przeprowadzisz mediacje.

Kancelaria świadczy również usługi polegające na wsparciu prawnym przy prowadzonych negocjacjach zarówno biznesowych, prowadzonych przed zawarciem kontraktu lub innym przedsięwzięciem biznesowym, pomagając prezentować stanowisko klienta, zwracając uwagę na prawne skutki podjętych decyzji.

Zarezerwuj trermin spotkania

Mediacja może być prowadzona we wszystkich sprawach cywilnych, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody, tj. w sprawach, w których wynik postępowania jest zależny od woli stron.