Dziś Marty rozpoczynają nowy cykl artykułów na blogu poświęcony tematyce znaków towarowych i ich ochronie. To temat wokół którego nawarstwiło się sporo mitów – zdecydowałyśmy się je obalić (!), a przede wszystkim zachęcić wszystkich przedsiębiorców do zapoznania się z tym bardzo ważnym tematem, o którym niestety wciąż za mało osób myśli.
Zapraszamy :)
Jak zwykle zacznijmy od początku:
Czym jest znak towarowy?
„Znaki towarowe to oznaczenia, które przedsiębiorcy stosują do identyfikacji swoich produktów lub usług. Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które:
- umożliwia odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa
- można przedstawić w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony.
Znakami towarowymi mogą być na przykład: wyraz, włącznie z nazwiskiem, rysunek, litera, cyfra, kolor, forma przestrzenna, w tym kształt towaru lub opakowania, a także dźwięk.”
Art. 120 Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej
Tyle jeśli chodzi o definicje.
Ogólnie wśród klientów, którzy do nas trafiają panuje mylne wyobrażenie, że ochrona i cały proces zastrzegania znaków towarowych jest niejako zarezerwowany dla tych NAJWIĘKSZYCH. Tu od razu obalamy pierwszy mit – to nie prawda. Jak już Twój biznes stanie się duży to na zastrzeżenie znaku może być po prostu za późno … Ok – wiadomo, że na stracie, gdzie liczy się „każdy grosz” nie będziesz biec do Urzędu Patentowego, bo ochrona też kosztuje. Ale nasza dobra rada – zacznij o tym myśleć, gdy Twój biznes zacznie przynosić coraz większe dochody. Pamiętaj, że dziś największą wartością na rynku jest marka, wizerunek Twojej firmy oraz jej renoma – to będą naprawdę dobrze wydane pieniądze.
Dziś na pewno takim najczęstszym mitem/błędem z jakim spotkałyśmy się w naszej pracy jest przeświadczenie, że skoro JA wymyśliłam/em daną nazwę to jest ona MOJĄ własnością. No właśnie nie jest … – nazwa firmy po rejestracji w CEIDG, czy KRS nie jest automatycznie objęta ochroną prawa autorskiego. Szkoda …
Jednak skupmy się na pozytywach. A jest ich tu całkiem sporo. Zastrzegając swój znak towarowy zyskujesz konkretne narzędzie do walki z oszustami oraz nieuczciwą konkurencją, której jest cała masa zarówno w Internecie, jak i poza nim. Zastrzegając swój znak masz wyłączne prawo używania tego znaku. Gdy na rynku pojawi się konkurent, który bezprawnie będzie chciał używać Twojego znaku i podszywać się pod Twoją markę będziesz mógł skutecznie uniemożliwić mu ten proceder. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie jest to „prawo absolutne” – bo zastrzegając znak we wniosku (obojętnie czy ochrona ma dotyczyć PL, UE czy „na świat”) trzeba wskazać konkretne towary i usługi, jakie ma ona chronić. No i oczywiście terytorium na jakim działasz i na jakim ochrona ma funkcjonować. Niemniej jednak na pewno jest to środek wystarczający, żeby z takim oszustami sobie odpowiednio poradzić.
Na koniec wróćmy do pytania tytułowego – po co rejestrować ? Ano po to, że zastrzeżony znak jest po prostu więcej wart od tego znaku, który nie podlega ochronie. Nie muszę chyba tłumaczyć, że znacząco wpływa to na materialną wartość Twojego przedsiębiorstwa (np. przy sprzedaży znaku bądź udzielenia licencji do jego użytkowania). Dzisiejsze czasy wymagają od nas tzw. myślenia do przodu choć wiem, że jest to bardzo trudne (przecież mamy ciągle tyle zmiennych …) to w biznesie konieczne. Na pewno kwestia ochrony znaków towarowych jest jednym z tych tematów, które zaprocentują nam w przyszłości i warto pomyśleć o tym już dziś :)