Dzień dobry, dzień dobry po krótkiej przerwie. Dziś dalej wokół tematu znaków towarowych, a więc zagadnień z ustawy o własności przemysłowej oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 8.12.2016r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych.
Choć, udając się na chwilę na tzw. „margines” (wywodu– tzw. dygresja, uwaga, uważka!)
mamy dla Was małą niespodziankę i chyba mogę już zdradzić, że powoli wyczerpujemy cykl poświęcony znakom towarowym (choć będziemy do niego wracać), po to, żeby zając się sprawami trochę bardziej przyziemnymi i istotnymi z perspektywy Kowalskiego, Nowaka, X i Y. Także trzymajcie rękę na pulsie, śledźcie naszego bloga, bo wkrótce nowości!:)
No dobra, porządkując sobie wiedzę dot. znaków towarowych i gwoli przypomnienia, odsyłam do trzech artykułów obecnych już na blogu:
- Po co rejestrować znak towarowy?
- Co może być znakiem towarowym?
- Ile kosztuje ochrona znaków towarowych?
I teraz do brzegu!
Dziś o samej procedurze rejestracji znaku towarowego w Polsce. Oto jej etapy:
- Czy Twój znak jest dostępny?
Zanim przystąpisz do wypełniania wniosku o rejestrację znaku towarowego, a w zasadzie zanim jeszcze wybierzesz znak, wokół którego chciałbyś rozpocząć budowę swojej marki – sprawdź czy jest on ogóle dostępny! W tym celu możesz skorzystać z bazy internetowej udostępnionej przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej.
- Zgłoszenie do Urzędu Patentowego RP
Procedurę rozpoczyna poprawnie wypełniony wniosek do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej (UPRP). Podanie o rejestrację w Polsce znaku towarowego składa się z rubryk, które należy wypełnić zgodnie z wyświetlanymi objaśnieniami. Oszczędzę Wam wymieniania poszczególnych składowych tego wniosku, bo chciałabym, żeby przed weekendem było lekko, miło i przyjemnie😊
- Weryfikacja wstępna
Po złożeniu wniosku następuje tzw. badanie wstępne, w ramach którego Urząd sprawdza, czy wniosek spełnia wymogi formalne, czy opłata została uiszczona. Urząd może wezwać do uzupełnienia braków formalnych pod rygorem umorzenia postępowania w całości lub części.
- Kontrola merytoryczna
Po etapie formalnym pora na badanie merytoryczne zgłoszenia – tj. sprawdzenie czy są przeszkody do rejestracji znaku towarowego (przesłanki bezwzględne oraz względne omówione w artykule „Co może być znakiem towarowym”). W przypadku stwierdzenia przeszkód do uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy ze w/w przyczyn, Urząd Patentowy wydaje decyzję o odmowie udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy.
- Ogłoszenie o zgłoszeniu
W kolejnym etapie Urząd Patentowy dokonuje ogłoszenia w Biuletynie Urzędu Patentowego o zgłoszeniu znaku towarowego, co do którego nie stwierdzono braków.
- Sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego
W terminie 3 miesięcy od daty ogłoszenia w Biuletynie UP zgłoszenia znaku towarowego osoby trzecie mogą złożyć sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego. W celu polubownego rozwiązania sporu stronom wyznacza się termin od 2 do 6 miesięcy. W przypadku, gdy strony nie dojdą do porozumienia Urząd Patentowy rozstrzyga sprzeciw. W przypadku uznania sprzeciwu za zasady wydana zostaje decyzje o odmowie rejestracji znaku towarowego.
- Rejestracja znaku towarowego
W sytuacji, gdy sprzeciw uznany zostanie za bezzasadny lub nie zostanie złożony żaden sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego UP dokonuje rejestracji znaku towarowego. Rejestracja daje wyłączne prawo do używania znaku na rynku.
Po rejestracji możesz zaopatrzyć swój znak towary w symbol ®, co pomoże w budowaniu Twojej wiarygodności, a także przestrzeże Twoich konkurentów przed nieuprawnionym korzystaniem z Twojego znaku towarowego.