Dzień dobry w Piątek ;)

Zacznę dziś trochę banalnie …

Życie w dzisiejszych czasach daje nam ogrom możliwość. O taki przykład – prowadzenie biznesu poza granicami kraju – w zasadzie nic wielkiego ! Jak to się ładnie mówi: przecież chcieć to móc :) Można by tak wiele wymieniać, ale skupimy się dzisiaj na wszystkich tych przedsiębiorcach, którzy funkcjonują albo „widzą już swoją niedaleką przyszłość” na rynkach zagranicznych. Bo o swoją markę – jak podkreślamy w tym cyklu w zasadzie w każdym naszym wpisie – trzeba dbać w szczególny sposób.

No właśnie – co jeśli wchodząc np. na rynek hiszpański ze swoimi produktami/usługami okaże się, że Twoja konkurencja wcale nie śpi i właśnie rozpoczyna sprzedaż towarów wykorzystując Twój wizerunek/logo ?
No cóż wtedy może być już po prostu za późno … Więc cofnijmy się parę chwil do tytułu.
Tzn. jeżeli zamierzasz/przymierzasz się lub już sprzedajesz swoje produkty/usługi poza granicami naszego kraju, ale dalej w obrębie UE to nie czekaj (!) zarejestruj swój znak, a tym samym zadbaj o jego ochronę przynajmniej na tym konkretem terytorium, na którym działasz lub
z którym mocno wiążesz swoje działania. Z prawnego punktu widzenia to bardzo ważne. Ba ! Tylko to zabezpiecza Twoje interesy w sposób dostateczny.

Pamiętaj, że tak samo jak przy polskiej rejestracji – unijny znak towarowy zapewnia uzyskanie prawa (wyłącznego ! – staniesz się realnym właścicielem prawa do swojego znaku, czyli de facto tego co wyróżnia Ciebie na tle konkurencji) do posługiwania się nim we wszystkich państwach członkowskich UE (obecnych i przyszłych), a to wszystko dzięki jednej rejestracji. Co więcej zachowuje on swoją ważność przez 10 lat z możliwością przedłużenia, każdorazowo o kolejne 10 lat. Sami przyznajcie – brzmi to bardzo obiecująco.

Teraz trochę konkretów, żeby nie przedłużać. Unijną procedurę można podzielić na następujące etapy:

1. Sprawdzenie dostępności znaku

Tak jak w przypadku rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym w Polsce – nim przystąpisz do procedury rejestracji sprawdź czy dany znak jest w ogóle dostępny. Jak to zrobić ? Jeśli chcesz „pójść na skróty” proponuję skorzystać z następujących baz danych: eSearch plus, TMview. Jest to na pewno tańsza opcja, ale oczywiście nie daje Ci żadnych gwarancji, że zrobisz to dobrze ;) albo oddaj to zadanie profesjonalistom, którzy przeprowadzą badanie zdolności rejestrowej tzw. czystości znaku. Dobrze wykonany research na pewno zminimalizuje ryzyko sprzeciwu w unijnym postępowaniu rejestracyjnym, ale o samym sprzeciwie za chwilę. Idźmy po kolei.

2. Zgłoszenie do EUIPO

Unijny znak towarowy rejestruje się w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej – EUIPO – z siedzibą w Alicante. Można to zrobić na dwa sposoby: tradycyjny (wniosek papierowy) lub elektronicznie. Od tego też zależy wysokość opłat związanych z rejestracją, ale szczegółowe informacje znajdziecie w naszym poprzednim wpisie. Tu link do artykułu : https://kancelaria-kaminska.pl/ochrona-znakow-towarowych-ile-to-kosztuje/

3. Weryfikacja zgłoszenia

Na tym etapie wniosek jest merytorycznie badany, jeżeli zostaną wykryte błędy, dostaniesz termin 2 miesięcy na jego poprawienie; na tym etapie można również modyfikować zgłoszenie. W przypadku braku zastrzeżeń, zgłoszony unijny znak towarowy zostanie opublikowany w 23 językach urzędowych UE. Taka czynność poprawnie nazywa się upublicznienie faktu dokonania zgłoszenia. Proszę nie mylić tego z samym zarejestrowaniem znaku. To jeszcze długa droga.

4. Sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego

Właśnie po takim upublicznieniu (publikacji zgłoszenia) można w ciągu 3 miesięcy zgłaszać sprzeciw. Sprzeciw niejako wstrzymuje całą procedurę rejestracji i zaczyna się pisemne postępowanie sporne. Jednak jeżeli nikt nie zgłosi sprzeciwu lub sprzeciw okaże się nieuzasadniony, Twój znak towarowy zostanie zarejestrowany, a informacje o rejestracji zostaną opublikowane.

Procedura tylko pozornie nie jest arcytrudna – trzeba mieć tu spore doświadczenie, żeby po drodze gdzieś się nie potknąć. Pamiętaj, że ominięcie jakiegoś etapu np. badanie czystości znaku tylko w teorii pozwoli na pewne oszczędność – musisz pomyśleć ile może kosztować postępowanie sporne w przypadku wpływu sprzeciwu w Twojej sprawie ? Co więcej – takich sprzeciwów może być kilka … Koszt poprzedzających rejestrację znaku analiz może być znacząco niższy. Tym samym ryzyko mogących się pojawić sporów również spada. Warto się upewnić jeszcze przed rejestracją, czy dany znak nadaje się do rejestracji – i tyczy się to rejestracji na każdej płaszczyźnie.