W naszej kancelarii zatrudniamy specjalistów od prawa cywilnego. Dysponują oni bogatym doświadczeniem zawodowym także w reprezentowaniu interesów klientów w postępowaniu spadkowym, przedmiotem którego jest przyjęcie lub odrzucenie spadku, stwierdzenie nabycia spadku oraz jego dział. Siedziba kancelarii mieści się w centrum Zielonej Góry przy ulicy Kupieckiej 56/3.

Stwierdzenie nabycia spadku

Co do zasady, wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć każda zainteresowana osoba. Dotyczy to nie tylko rzeczywistych spadkobierców, ale także wierzycieli zmarłego oraz osób, którym przysługuje zachowek. Nie ma znaczenia, czy nieżyjąca osoba sporządziła testament, czy też nie. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku zostaje wszczęte na podstawie złożonego wniosku. Jego celem jest ustalenie, komu przysługuje prawo do nabycia spadku po zmarłej osobie.

Kancelaria zajmuje się przygotowywaniem wniosków o stwierdzenie nabycia spadku. Reprezentujemy także interesy klientów przed sądem.

Zadzwoń i umów konsultację

Odwiedź naszą kancelarię

ul. Kupiecka 56/3,
65-058 Zielona Góra

Zachowek

Jeśli najbliższa rodzina spadkodawcy została przez niego pominięta w testamencie, może ona ubiegać się o tzw. zachowek. Jest to specjalne roszczenie pieniężne, którego wysokość ustala się na podstawie określonych przepisów Kodeksu cywilnego. W przypadku małoletności uprawnionego lub jego niezdolności do pracy ma on prawo do wypłaty świadczenia w wysokości 2/3 kwoty, który przypadałaby mu w udziale wtedy, gdyby doszło do ustawowego dziedziczenia. W pozostałych wypadkach suma ta jest równa połowie wspomnianej wartości. Warto pamiętać o tym, że roszczenia o zachowek oraz jego uzupełnienie po pewnym czasie ulegają przedawnieniu. Dlatego trzeba starać się o jego uzyskanie w określonym terminie.

W naszej kancelarii udzielamy szeroko zakrojonej pomocy prawnej osobom, które ubiegają się o zachowek. W ramach świadczonych usług pomagamy im w gromadzeniu niezbędnej dokumentacji, sporządzamy pozwy i pisma procesowe. Podejmujemy się także przeprowadzenia negocjacji ze spadkobiercami w celu wypracowania korzystnej ugody.

Sprawy o przyjęcie, odrzucenie i dział spadku

Decyzja, co zrobić ze spadkiem, należy do spadkobiercy. Może on albo przyjąć odziedziczony majątek w całości (czyli np. z długami), całkowicie odrzucić spadek lub też przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W tym ostatnim przypadku odpowiedzialności za długi spadkowe ograniczona jest wysokością wartości spadku. Oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku należy złożyć w terminie do sześciu miesięcy od momentu, gdy spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy.

Drugim etapem, po stwierdzeniu nabycia spadku, jest dział spadku. Kancelaria wszczyna oraz reprezentuje interesy spadkobierców w postępowaniu działowym zmierzającym do faktycznego podziału masy spadkowej. W tym postępowaniu możliwe jest także zgłoszenie żądań o zwrot nakładów poczynionych przez jednego ze spadkobierców na przedmiot wchodzący do masy spadku.

Zarezerwuj trermin spotkania

Potrzebujesz pomocy prawnej związanej ze spadkiem, stwierdzeniem nabycia spadku lub zachowkiem. Skontaktuj się z nami - udzielimy Ci profesjonalnego wsparcia.