Choć lato chyli się ku końcowi, a aura coraz mniej sprzyjająca energii i motywacji, Marty nie zwalniają! Cytując klasyka: życie samo się nie zrobi! :)
Zainspirowana pytaniami od Klientów, postanowiłam przybliżyć Ci, Drogi Czytelniku, tematykę umowy dropshippingu!
Czym jest dropshipping?
Dropshipping (z ang. opuszczać wysyłkę😊) jest to pewien model logistyczny sprzedaży, w którym sprzedawca dokonuje sprzedaży towarów we własnym imieniu i na swoją rzecz, odpowiada za obsługę Klienta, marketing towaru, jednak wysyłka realizowana jest przez zupełnie inny podmiot, najczęściej hurtownię. Taki podział obowiązków pozwala na prowadzenie sklepu internetowego bez własnego magazynu oraz konieczności inwestowania w zakup produktów, które chcielibyśmy sprzedawać w Internecie.
Na marginesie wspomnę tylko, że istnieje także tzw. model pośredni dropshippingu, w którym sprzedawca jest jedynie pośrednikiem w transakcji sprzedaży, która dokonywana jest na rzecz hurtowni, ale tym modelem nie będziemy się dziś zajmować😊
Na co zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu umowy dropshippingu?
- Zasady współpracy z hurtownią
W pierwszej kolejności musisz się zastanowić na czym zależy Ci najbardziej we współpracy z hurtownią i ustalić pewne priorytety. Umowa dropshippingu będzie bowiem stanowiła podstawę Waszej współpracy i powinna zabezpieczać Twoje prawa oraz umożliwić Ci ich egzekwowanie.
- Uregulowanie kwestii płatności oraz dostaw
W tym zakresie powinieneś zadbać, aby umowa dropshippingu regulowała obowiązki hurtowni na etapie procesu wysyłki do klienta, tj. termin dostawy, rodzaj opakowania, dołączenia wszelkiej niezbędnej dokumentacji do produktu.
Istotne jest także uzgodnienie w jaki sposób i kiedy będziesz płacić hurtowni za zakupiony przez Klienta towar. Wystrzegaj się zapisów, które przewidują pobieranie przez hurtownie wynagrodzenia lub zaliczek z góry, gdyż przeczy to samej istocie dropshippingu i ostatecznie możesz zostać z towarem, który wcale się nie sprzeda.
- Uregulowanie kwestii korzystania z materiałów reklamowych dla celów marketingowych
Umowa dropshippingu powinna określać, kto odpowiedzialny jest za obsługę logistyczną procesu zakupów oraz prowadzenie marketingu. Tu powinieneś zadbać także o to, żeby uzyskać zgodę/licencję na wybrane, przekazywane Ci przez hurtownię, materiały graficzne.
- Zasady zwrotów i reklamacji (obowiązki hurtowni)
Kwestia dokonywania zwrotów i reklamacji przez Klientów jest chyba najbardziej problematycznym i najważniejszym elementem umowy dropshippingu. Nie lekceważ więc tych zapisów w umowie i zabezpiecz się na wypadek, gdy Klient odstąpi od umowy lub skorzysta ze swoich uprawnień z rękojmi bądź gwarancji, kierując swoje roszczenia do Ciebie – jako Sprzedawcy.
W jaki sposób? Możliwości jest kilka, a wszystko zależy od specyfiki prowadzonej przez Ciebie działalności oraz wzajemnych uzgodnień między stronami. Możliwe jest np. uregulowanie obowiązku nabycia zwrotnego hurtowni produktów, co do których konsument odstąpił od umowy lub poprzez zastrzeżenie prawa sprzedawcy do odstąpienia od umowy z hurtownią w przypadku skorzystania przez konsumenta ze swojego uprawnienia.
Co z reklamacjami? Pamiętaj, że w większości przypadków (choć to zależy od przyjętego modelu dropshippingu) to Ty jesteś adresatem wszelkich roszczeń. Konsument chce odstąpić od umowy? Skorzystać z uprawnień z rękojmi regulowanej przez przepisy dot. sprzedaży lub gwarancji? W takim przypadku swoje oświadczenie skieruje do Ciebie! Nie do hurtowni. Pomyśl o tym na etapie sporządzona umowy współpracy z hurtownią.
- RODO
Pamiętaj proszę, że w umowie dropshippingu proces sprzedaży realizuje odrębny podmiot, któremu powierzysz dane osobowe swoich klientów. Zadbaj więc o umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych, aby chronić dane swoich klientów, ale także własne!